Dźwięki, które odbieramy w przestrzeni, mają duży wpływ na nasze samopoczucie i produktywność, nie ważne, czy to  dokuczliwy hałas czy ledwie słyszalny, ale uciążliwy szum dźwięk elektroniki. 

Fale dźwiękowe odbijają się jak kauczuk od twardych i gładkich powierzchni, ścian, sufitów, podłóg, przedmiotów, tworząc echa, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie użytkowników danej przestrzeni.  

Dostrzeżenie tego problemu jest szczególnie ważne w przestrzeniach biurowych, których zadaniem jest stworzenie odpowiedniego miejsca do pracy, które pozytywnie wpłynie na efektywność pracujących tam osób.

Projektanci posiadający odpowiednią wiedzę mogą nauczyć się wizualizować to, jak dźwięk będzie zachowywał się w danej przestrzeni i przygotować projekt tak, aby stworzyć przyjazne środowisko dla użytkowników. 

„Pejzaż dźwiękowy” powierzchni biurowej

Termin “Pejzaż dźwiękowy” został wymyślony przez akustyków, którzy badają krajobrazy dźwiękowe w przyrodzie.

Opisuje proces tworzenia doświadczenia dźwięku adekwatnego do danej przestrzeni – jej przeznaczenia, osób, które będą ją użytkowały itd. 

W procesie kształtowania dźwięku pożądane dźwięki są zachowywane lub wzmacniane natomiast te niepożądane są eliminowane, tłumione lub rozpraszane. 

 

Co dokładnie to oznacza?

 

Eliminowanie dźwięku w danej przestrzeni, to stawianie dźiękoszelnych barier i obudów, które całkowicie zatrzymują dźwięk  i nie pozwalają na jego przemieszczanie się z zewnątrz do wewnątrz. 

Eliminacja jest najbardziej trwałą ale też  kosztowną strategią, jaką może zastosować projektant, aby była skuteczna należy ją zastosować już na etapie powstawania danej przestrzeni. 

Tłumienie niechcianych dźwięków to ich wyciszenie dokładnie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.  Aby to osiągnąć należy zastosować w danym pomieszczeniu odpowiednie rodzaje powierzchni, które pochłaniają fale dźwiękowe. Materiały te można montować na ścianach, sufitach lub podłogach lub wykorzystywać jako ekrany, meble i elementy wyposażenia wnętrza.  

Ilość dźwięku, którą można opanować poprzez pochłanianie, zależy od rodzaju, grubości i pola powierzchni użytego materiału. 

Rozpraszanie dźwięku polega na stosowaniu dyfuzorów akustycznych, czyli materiałów, które   odbijają fale dźwiękowe w wielu kierunkach, eliminując echa i poprawiając ogólne wrażenia dźwiękowe. 

Rozchodzenie się dźwięku w pomieszczeniu zależy od jego wymiarów, kształtu oraz od struktury powierzchni, ale również od właściwości akustycznych przedmiotów i/lub osób znajdujących się w nim. 

 

Jakie produkty stosować?

Aby dobrać odpowiednie materiały i zastosować je w miejscach, w których najbardziej spełnią funkcję związaną z poprawą właściwości akustycznych danej przestrzeni, należy odpowiedzieć sobie zatem na pytania: 

Skąd będzie pochodziło lub pochodzi główne źródło dźwięku – od ludzi czy maszyn? Jakie jest otoczenie budynku, czy to ciche miejsce czy może środek ruchliwej miejskiej ulicy? Czy w Twoim biurze jakieś urządzenie powoduje hałas, czy może pochodzi on z korytarza, w którym stale ktoś rozmawia. Jakie obecnie mamy materiały, czy to marmurowe podłogi, szklane tafle czy może miękkie okładziny? 

Zrozumienie, skąd pochodzi niepożądany dźwięk jest bardzo ważne, aby móc skutecznie “stanąć mu na drodze” poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów posiadających właściwości poprawiające akustykę wnętrza. 

Ściany, sufity i podłogi to doskonałe miejsca na pokrycia dźwiękochłonne, wiszące ekrany, inne elementy wyposażenia lub meble. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie lamp akustycznych wiszących nad głównym źródłem dźwięku w pomieszczeniu np. nad stołem konferencyjnym. 

W powierzchniach biurowych, w których znajdują się duże przeszklenia dobrym rozwiązaniem są płytki akustyczne montowane na szkle.  Niezliczone możliwości kształtów, wiele kolorów pozytywnie wpłynie na akustykę danego pomieszczenia nie wpływając negatywnie na jego design. 

 

Skonsultuj się z naszym akustykiem

Współpraca z wykwalifikowanym akustykiem pomoże Ci w ustaleniu celów akustycznych, docelowych poziomów dźwięku dla każdej przestrzeni w budynku i zmierzeniu skuteczności projektu akustycznego.

Nasz akustyk razem z Tobą odpowie na wyżej wymienione pytania dotyczące Twojej przestrzeni, co pozwoli mu na dobranie odpowiednich produktów i ich usytuowanie tak, aby wyeliminować Twój problem. Przeprowadzi badania przed i po adaptacji akustycznej, po których otrzymasz raporty potwierdzające skuteczność zastosowanych rozwiązań.