Akustyka pokoi hotelowych stanowi poważne wyzwanie dla obiektów noclegowych, a hałas regularnie znajduje się na szczycie listy skarg we wszystkich tego rodzaju nieruchomości. Niechciane dźwięki drażnią gości w ciągu dnia, uniemożliwiają relaks wieczorem i wpływają na ich możliwość spokojnego zasypiania.

Niezależnie od tego, czy hotel znajduje się na uboczu, czy tuż obok pasa startowego na lotnisku, kierownictwo hotelu musi być świadome  problemów z hałasem, aby projektanci i dostawcy mogli znaleźć sposób, zapewnienia gościom jak najcichszego pobytu.

W pokojach hotelowych mogą występować różne źródła hałasu. Należą do nich hałas i wibracje z klubów nocnych i barów w hotelu; hałas z pobliskich restauracji; hałas od gości w sąsiednich pokojach ( nadmierne chrapanie, zbyt głośne telewizory); kroki na korytarzach; hałas zewnętrzny z ruchu ulicznego; wibracje klimatyzacji czy minibarków.

 

W przypadku hoteli straty finansowe spowodowane  hałasem mogą być znaczne. 

Niewiele osób skarży się się personelowi hotelu, gdy przeszkadza mu hałas.  Zamiast tego po prostu postanawiają nie wracać do obiektu, przez co wiele hoteli nie zdaje sobie sprawy z problemu i jego skutków. Dodatkowo,  po nieprzyjemnym pobycie niezadowoleni goście są bardziej skłonni do opublikowania negatywnej recenzji online.

W rezultacie może ucierpieć reputacja hotelu i rezerwacje. W świecie Internetu większość z podróżnych przed dokonaniem rezerwacji czyta opinie, a te dotyczące jakości snu w danym miejscu są szczególnie brane pod uwagę.

Istnieją również bezpośrednie koszty związane z uspokojeniem niezadowolonych gości, takie jak oferowanie zniżek czy bonów na kolejny pobyt.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć…

Aby zablokować hałas z zewnątrz i zapobiec przenoszeniu się hałasu wewnątrz pomieszczeń, zarządcy nieruchomości mogą podwyższyć standardy konstrukcyjne ścian, okien, podłóg i drzwi lub po prostu spróbować wyciszyć źródła hałasu z pomieszczeń.

Chociaż te metody są niezbędną częścią skutecznego planu akustycznego, nie można całkowicie wyeliminować wszystkich dźwięków.

Wiele hoteli próbuje ratować sytuację związaną z nadmiernym hałasem poprzez wydzielanie stref dla grup gości szczególnie wrażliwych na hałas np.  rodziny z małymi dziećmi lokowane są z dala od hałaśliwego do późnych godzin nocnych hotelowego baru, inni wprowadzają ciszę nocną lub oferują gościom zatyczki do uszu. Wszystkie te rozwiązania są jedynie sposobem na niwelowanie skutków ewentualnego niezadowolenia gości, a nie na całkowite rozwiązanie problemu. Goście nie powinni ponosić ciężaru złego planowania akustycznego obiektu.  Co więcej, im niższy poziom dźwięku w pomieszczeniu w wyniku tych inicjatyw, tym łatwiej usłyszeć wszelkie pozostałe odgłosy — nawet te o niskim poziomie głośności.

W rzeczywistości właściciele/operatorzy hoteli mogą być zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że szczyty hałasu, na jakie narażeni są goście w swoich pokojach, często nie przekraczają 40 dBA. Chociaż zwykle nie można by opisać tych dźwięków jako „głośnych”, są one nadal uciążliwe.

Najlepszym rozwiązaniem jest projektowanie akustyczne już na etapie projektowania koncepcyjnego budynku. Analiza proponowanego układu i konstrukcji rozwoju z uwzględnieniem aspektów akustycznych oraz identyfikacji potencjalnych obszarów hałasu daje najlepsze wnioski i pozwala na dostosowanie projektu do zastanej sytuacji.

Następnie warto określić akceptowalne poziomy hałasu dla danej przestrzeni, inny akceptowany poziom będzie w lobby, w restauracji a inny w pokojach hotelowych.

Dzięki takiemu podejściu do projektowania na każdym etapie budowy możemy zastosować materiały skutecznie redukujące hałas m. im. zastosować lepszą izolację ścian, podłóg, okien, instalować tłumiące hałas okładziny ścienne, sufity, drzwi jak również zwracać uwagę na poziom dźwięku wydobywający się z urządzeń elektrycznych w pokoju takich jak klimatyzatory czy minibary hotelowe.

 

A co w przypadku, gdy obiekt już funkcjonuje?

Niestety, problem z hałasem dostrzegany jest często w momencie, kiedy obiekt zaczyna już “żyć” –  zapełnia się personelem oraz gośćmi, a każda z tych osób oraz elementów wyposażenia wpływa na akustyczny dyskomfort w pomieszczeniach. Brak świadomości ważnej roli, jaką odgrywa akustyka w  tego typu przestrzeni skutkuje niskimi standardami i w konsekwencji spadkiem zainteresowania obiektem.

Na szczęście nawet w takiej sytuacji istnieją sposoby na aranżację akustyczną już funkcjonującej przestrzeni. Z pomocą przychodzi filzBee- polski producent systemów akustycznych z filcu PET, które mogą zostać zainstalowane na każdym etapie inwestycji.

Filc PET wykonany z plastikowych butelek PET, jest lekki, gęsty, trwały i sztywny- wszystkie te właściwości sprawiają, że jest idealny do projektowania akustycznego.

 

Korzyści z PET w projektowaniu akustyki w hotelu

Filc PET to niezwykle funkcjonalny i ekologiczny materiał do projektowania akustyki. Oto tylko kilka zalet filcu PET w zakresie akustyki:

Design

Ponieważ filc PET jest lekkim materiałem, można go łatwo modyfikować i stosować w wielu rodzajach produktów tłumiących dźwięk – od przegród sufitowych po panele ścienne, od ekranów wiszących po meble i obrazy akustyczne. Filc dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej dzięki czemu można go użyć w projekcie w dowolnym rozmiarze, kształcie i proporcjach. Pozwala to architektom i projektantom na tworzenie atrakcyjnych projektów bez obaw o problemy z integralnością strukturalną.

Wysoka wydajność

Filc PET  jest niezwykle lekki, a jednocześnie sztywny, doświadczeni projektanci są w stanie wykorzystać go z doskonałymi efektami zarówno pod względem estetycznym, jak i budując walory akustyczne, które w pełni wykorzystują jego zaawansowane właściwości.

Trwałość 

Filc PET jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia.

 

Sposoby zastosowania filcu PET w hotelu

Bafle sufitowe – jedna z najnowszych technologii dźwiękochłonnych, mogą być zamontowane na hotelowych korytarzach. Zastosowanie to pozwoli na spowolnienie fali dźwiękowych i umożliwi codzienną obsługę i sprzątanie części wspólnych, w różnych godzinach bez przeszkadzania gościom relaksującym się w swoich pokojach.

Baffle sufitowe

Bafle idealnie sprawdzą się również w salach konferencyjnych dla polepszenia jakości dźwięku podczas odbywających się spotkań. Zastosowanie znajdą również w salach gimnastycznych i na basenach – gdzie wysokość sufitu sprawia, że problem z hałasem stanowi duże wyzwanie.

Natomiast wewnątrz pokoi panele dźwiękochłonne gwarantują obniżenie poziomu hałasu, a tym samym ograniczają wszelkie zakłócenia w sąsiednich pomieszczeniach.

Panele te mogą występować w formie gładkiej okładziny ściennej, wzoru ułożonego z płytek z filcu PET o różnych wielkościach i kształtach jak również w formie obrazu akustycznego tj. nadruku dowolnej grafiki na filcu PET. Filc PET może również zastąpić tradycyjne zagłówki – istnieje możliwość wykonania zagłówka np. falowanego uzyskanego dzięki metodzie termoformowania filcu.

W przestrzeniach wspólnych, takich jak hotelowa recepcja, lobby bar czy restauracja idealnie sprawdzą się wiszące lub stojące ekrany akustyczne gładkie lub prezentujące dowolne wzory. Zastosowanie znajdą tu również wspomniane wcześniej baffle czy wyspy akustyczne, czyli zawieszone do sufitu panele z filcu PET w dowolnych kształtach, kolorach i rozmiarach.

Z filcu PET wykonujemy również lampy oraz meble (siedziska, regały) które posiadają nie tylko unikatowe walory designu, ale znacznie wpływają na komfort akustyczny w pomieszczeniu.

Filc PET znajdzie zastosowanie również w salach zabaw dla dzieci – możliwość wycięcia różnych kształtów pozwala na stworzenie bajkowej kompozycji naściennej, która będzie nie tylko ładna ale przede wszystkim wpłynie na poziom dźwięku wydobywający się z tego typu pomieszczenia, jak również uchroni najmłodszych przed nieoczekiwaną kontuzją – miękki materiał naścienny zamortyzuje skutki ewentualnego upadku dziecka, co na pewno doceni każdy rodzic.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Jak widać, możliwości filcu PET są ograniczone jedynie wyobraźnią osoby projektującej daną przestrzeń. W filzbee w przyjemnością wykonamy każdy, nawet najbardziej niestandardowy projekt.

Zależy nam na tym, aby każdy odczuł znaczą różnicę w komforcie użytkowania danej przestrzeni po montażu naszych produktów. Dlatego też oferujemy pomiary akustyczne przed ich montażem i na tej podstawie podpowiadamy, jakie produkty warto zastosować. Pomiary wykonywane są również po zakończeniu projektu, abyś zobaczył, jak udało nam się obniżyć poziom hałasu.

Zapraszamy do współpracy!

Zespół filzBee